مددكاری كرج

سلسله صوفيه دراويش نعمت اللهي سلطانعليشاهي گنابادي

 

كتابخانه

كتابخانۀ حسینیه در وسعتی حدود ۲۰۰ متر شامل بخشهای مختلف قرائتخانه، مخزن و اطاق كامپیوتر مي‌باشد. در حال حاضر كتابخانه بیش از ۱۲،۰۰۰ عنوان كتاب و سند در اختیار دارد و همچنان رو به افزایش است. بسیاری از كتب موجود در كتابخانه اهدائی جناب آقای مردانی و خانوادۀ حضرت محبوبعلیشاه و سایر اهداكنندگان مي‌باشد كه مجموعۀ مناسبی از منابع تحقیقاتی و آموزشی را برای علاقه‌مندان فراهم نموده است.

روش ثبت كتب براساس شیوۀ استاندارد بین‌المللی L.C. مي‌باشد كه از لحاظ كدگذاری كتب فارسی و عربی با سایر مراكز كتابخانه‌ای مهم در ایران و از لحاظ كدگذاری كتب لاتین با مراكز كتابخانه‌ای مهم دنیا كه از این سیستم استفاده مي‌كنند مطابقت كامل دارد. از محاسن این سیستم این است كه محققین با ارائه یك شماره مي‌توانند سند مورد نظر را در هر كتابخانه‌ای جستجو كنند و از طرف دیگر كتابخانه‌ها به راحتی مي‌توانند كتب خود را با استاندارهای از قبل آماده فهرستنویسی نمایند كه باعث افزایش سرعت و صحّت و دقّت عملیات كتابداری و كاهش هزینۀ خدمات فنّی كتابداری و ایجاد هماهنگی با مراكز مختلف كتابخانه‌ای مي‌شود. كتابخانه دارای اساسنامۀكامل و منظّمی است كه شخصیت حقوقی مستقلّی را برای آن در نظر مي‌گیرد.

 

امور پژوهشی

واحد امور پژوهشی از واحدهای تابعۀ كتابخانۀ حسینیه مي‌باشد كه توسط جمعی از نویسندگان و محققان در زمینه‌های مختلف عرفانی، مذهبی وتاریخی اداره مي‌شود. پژوهشگران جوان و دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی كه در زمینه‌های عرفان و تصوّف تحقیق مي‌كنند و یا رسالۀ فارغ التّحصیلی خود را در رشته‌های مرتبطه مي‌نویسند در این واحد راهنمای مي‌شوند.

 

فروشگاه محصولات فرهنگی

كتابفروشی و فروشگاه محصولات فرهنگی حسینیه كتب عرفانی و متون آموزشی لازم برای كلاسهای درس عمومی و نوارها و دیسكهای فشردۀ سخنرانیهای موجود از بزرگان سلسله و فیلمهای آموزشی جلسات تدریس اساتید كلاسهای عمومی را در معرض فروش عموم قرار مي‌دهد. درآمد این فروشگاه صرف انجام سایر هزینه‌های حسینیه مي‌شود.

 

كلاسهای عمومی

این كلاسها طبق برنامه‌های قبلی در سالنهای عمومی حسینیه و برای عموم علاقه‌مندان اعم از آقایان و خانمها برگزار مي‌شوند. قسمت خانمها با استفاده از تجهیزات رسانه‌ای و آموزشی و سمعی و بصری مدار بسته از قسمت زنانه از آموزش اساتید بهره‌مند مي‌شوند. این كلاسها در زمینه‌های مختلفی چون صرف و نحو عربی، حقوق ملّت در قانون اساسی، قضا در اسلام، بررسی اعلامیۀ حقوق بشر از دیدگاه اسلام، تقصیرات مأمورین دولتی نسبت به حقوق ملّت در قانون اساسی، تأسیس حقوقی وقف در اسلام، ایات الاحكام، اصول تصوّف، تاریخ ادیان، عرفان تطبیقی در ادیان و كشورهای مختلف نظیر هند و چین، عرفان نظری، شرح متون عرفانی، نیكلسون و تصوّف اسلامی، عرفان و تصوّف در قرآن، شرح لمعات عراقی، مبانی عرفان و تصوّف در قرآن و مثنوی، فلسفۀ علوم، فلسفۀ ریاضی، جامعه‌شناسی ادیان، روانكاوی و عرفان و بسیاری از رشته‌های مشابه كه حسب توجّه و علاقه و درخواست شركت كنندگان برگزار مي‌شود. مدرّسین این كلاسها همه از اساتید شناخته شدۀ دانشگاهها و مدرسّین حوزوی و متخصصین مربوطه مي‌باشند. تنوع كلاسهای آموزشی این واحد بسیار زیاد و دامنۀ آن به زمینۀ مسائل عملی چون آموزش ایمنی و اطفاء حریق نیز مي‌رسد.

 

مددكاری اجتماعی

مددكاری اجتماعی حسینیه در سال ۱۳۷۸ تأسیس گردید و شامل بخشهای مختلف درمان، كاریابی، كارگشائی، مشاوره، مالی و آموزشی و فرهنگی و تأمین نیروی انسانی مي‌باشد و بخش اداری آن یك طبقه به وسعت حدود ۱۰۰ متر مربع را به خود اختصاص داده است.

 

كلیۀ كاركنان و پزشكان و مدرسین مددكاری خدمات خود را رایگان ارائه مي‌نمایند.

 

آموزشی و فرهنگی

بخش امور آموزشی و فرهنگی از زیربخشهای تابعۀ مددكاری اجتماعی مي‌باشد كه با استفاده از حدود ۴۰ نفر از دبیران و اساتید رشته‌های مختلف در سال ۱۳۷۹ شروع به كار كرد. این بخش در حال حاضر از وسعتی حدود ۱۵۰ مترمربع با ۷ كلاس درس و كارگاه كامپیوتری برخوردار است و تمامی دروس دبیرستانی سالهای اوّل تا سوّم دبیرستان و پیش‌دانشگاهی و كنكور را در همۀ گرایشهای دبیرستانی اعم از ریاضی فیزیك، تجربی، علوم انسانی و گروه هنرستانی و سایر رشته‌ها تدریس مي‌نماید. تنوّع رشته‌ها بسیار زیاد و از گرایشهای مختلف در رشته‌های فیزیك، ریاضی، شیمی، زیست‌شناسی، زبانهای خارجه، ادبیات فارسی، فلسفه، منطق، روانشناسی گرفته تا رشته‌های هنری نظیر نقّاشی و خوشنویسی را شامل مي‌شود. كلاسهای عملی نظیر كارگاه سخت افزار نیز همانند كلاسهای عملی برگزار مي‌گردد. كلاسها با توجّه به نیاز متقاضیان به كلاسهای تقویتی، تجدیدی و كنكور تشكیل مي‌شوند. با توجّه به اینكه مدرسین از دبیران مجرّب دبیرستانها و اساتید شناخته شدۀ دانشگاهها و مدرّسین حوزوی مي‌باشند دانش‌آموزان استقبال زیادی از این كلاسها نموده‌اند و این كلاسها به صورت مداوم برگزار مي‌شود. كلیۀ كلاسها برای عموم شركت كنندگان مجانی و رایگان است و همۀ آحاد مردم در این كلاسها مي‌توانند شركت كنند و ثبت نام و شركت در آنها نیاز به ضابطه و شرط خاصّی ندارد و فقط تنها پیش‌نیاز شركت، داشتن سابقۀ تحصیلی دانش‌آموز در سطوح مربوطه مي‌باشد. كلاسها برای آقایان و خانمها به صورت كلاسهای مجزّا تشكیل مي‌شود. میزان قبولی شركت كنندگان كلاسهای كنكور در سالهای اخیر بالغ بر ۵۰% بوده است. جدا از كلاسهای آموزش دبیرستانی و پیش‌دانشگاهی و كنكور كلاسهای زبانهای عربی و انگلیسی و فرانسه و آلمانی و دروس كامپیوتر عمومی و تخصصی در سطوح مقدماتی تا پیشرفته نیز با استفاده از اساتید همان رشته برگزار مي‌شود. بخش زبانهای خارجه مقدمات فعالیت ترجمۀ متون عرفانی را نیز آغاز نموده است.

 

بخش مشاورۀ تحصیلی نیز از بخشهای جنبی این واحد مي‌باشد.

 

درمانگاه خیریه

درمانگاه خیریه از بخشهای تحت پوشش مددكاری اجتماعی است و از لحاظ مالی از منابع مددكاری استفاده مي‌نماید و در سال ۱۳۸۰ راه‌اندازی شد. در ابتدای تأسیس این درمانگاه با ۷ پزشك عمومی و دندانپزشك شروع به كار كرد و همه ساله بر تعداد پزشكان این واحد افزوده مي‌شود. درمانگاه در مورد بیماران مستحق اقدام به تهیه و ارائۀ داروی رایگان مي‌كند و در مورد این بیماران چنانچه نیاز به بستری در بیمارستان یا اعمال جرّاحی باشد با تأمین مالی هزینۀ درمان از طرق مختلف و با استفاده از امكانات تخصصی درمانگاه صالح و منابع حمایتی خیریۀ رضا كه از نهادهای مشابه خیریه و عام المنفعه در تهران و متعلّق به سلسله و از موقوفات آن مي‌باشند اقدام به حمایت بیمار مي‌نماید. قراردادهای درمانگاه خیریه با برخی از پزشكان با تخصصها و امكانات مختلف نیز امكان استفاده از تجهیزات و تخصصهای مختلف در مطب یا آزمایشگاههای آنان را برای بیماران تحت پوشش درمانگاه فراهم نموده است. در بسیاری از موارد نیز با پرداخت هزینه‌های بیمه با صدور دفترچه‌های بیمه‌های درمانی امكان استفادۀ مستمر برای بیماران مستمند فراهم گردیده است. سایر خدمات درمانی درمانگاه در بخش‌های تزریقات، پانسمان، نوار قلب و اكسیژن تراپی و غیره صورت مي‌گیرد و بخش امانت وسائل پزشكی وسائل مورد نیاز بیماران از قبیل ویلچر، واكر، تشك بادی، تخت بیمارستانی، عصا، بخاری و غیره را تا زمان برطرف شدن نیاز بیمار در اختیار بیماران نیازمند قرار مي‌دهد. برخی از خدمات درمانی سرپائی نظیر دندانپزشكی و دندانسازی در خارج از واحد درمان توسط پزشكانی كه اعلام آمادگی نموده‌اند و در مطب آنها صورت مي‌پذیرد. در حال حاضر جدا از بخش درمان، درمانگاه شامل بخشهای مدیریت، پذیرش، پرستاری و مالی مي‌باشد.

 

بخش مشاورۀ بهداشتی و پزشكی نیز از قسمتهای زیر نظر درمانگاه است كه در همۀ زمینه‌های بهداشتی و درمانی نیازهای مراجعین را پاسخ مي‌دهد.

 

امور مالی

بخش امور مالی مددكاری اجتماعی حسینیه همزمان با تأسیس مددكاری در سال ۱۳۷۸ شروع به كار نمود. وظیفۀ این بخش تأمین منابع مالی سایر بخشهای مددكاری و اعطای خدمات مالی برحسب نیازهای بررسی و تسجیل شده مي‌باشد. این خدمات مالی طیف وسیعی را از پرداخت وامهای بلاعوض، پرداخت بدهی زندانیان و آزادسازی آنان، پرداخت وام برای خرید وسائل ضروری و وسائل و ابزار كار، پرداخت هزینه‌های بیمارستانی افراد بستری شده، پرداخت وام بابت تأمین هزینۀ شهریۀ دانشگاهها، اعطای كمكهای مالی به سیلزدگان، پرداخت وام برای خرید جهیزیه، پرداخت هزینه‌های صدور دفترچه‌های بیمه و تحت پوشش بیمه قراردادن افراد نیازمند حمایتهای درمانی مستمر و سایر موارد را شامل مي‌شود كه همه پس از بررسی كارشناسی موارد مطروحه و تصمیم‌گیری هیئت ممیزه به اجرا درمي‌اید و در این راستا این بخش با اعمال دقّت لازم اقدام به مصرف منابع مالی مددكاری مي‌نماید كه از طرق مختلف و از اهدائی هبه‌كنندگان جمع‌آوری گردیده است. این دقّت و بررسی كارشناسانۀ پرسنل این بخش در اعطای كمكها و خدمات مالی باعث تشویق و اطمینان خاطر هبه‌كنندگان از صرف صحیح منابع اهدائی آنان شده است.

بخش توزیع اجناس، هدایا، البسه و جهیزیه از قسمت‌های تابع این بخش از مددكاری است.

 

مشاوره و كارگشائی

بخش مشاورتهای اجتماعی نیز از قسمتهای تابعۀ مددكاری اجتماعی حسینیه مي‌باشد. این بخش با استفاده از متخصصین مختلف حقوقی و روانشناسی و روانكاوی و سایر امور اجتماعی و خانواده اقدام به ارائۀ خدمات مشاوره‌ای در مورد اشخاص نیازمند به اینگونه خدمات مي‌نماید.

رسیدگی به امور دعاوی اعم از اداری، خانوادگی، حقوقی و كیفری از جملۀ زمینه‌های مشاورتهای حقوقی این بخش از مددكاری مي‌باشد.

با توجّه به نیازهای خاص این بخش رأساَ اقدام به رفع مشكلات و كارگشائی نیز مي‌نماید كه مراحل تشخیص و تعیین فعالیتها و اقدامات لازم با هیئت ممیزه مددكاری است.

 

كاریابی

بخش كاریابی از بخشهای تابعۀ مددكاری اجتماعی حسینیه است كه با هماهنگی با عرضه كنندگان مشاغل برای متقاضیان مشاغل مختلف اقدام به یافتن شغل مناسب مي‌نماید.

 

امور پرسنلی

بخش امور پرسنلی مددكاری اجتماعی حسینیه وظیفۀ تأمین نیروی انسانی اجرائی، آموزشی و خدماتی نظیر سركشی، مراقبت، پرستاری مورد نیاز بخشهای مختلف مددكاری را به عهده دارد.

 

              

صفحه اصلي - سلسله اولياء - كتب عرفاني - پند صالح - تصاوير - بيانيه‌ها - پيوند - جستجو - يادبود - مكاتبه - نقشه سايت - اعلانات

استفاده و كپی برداری از منابع، مطالب، محتوی و شكل این سایت با رعایت امانت و درستی آزاد است.

تصوف ايران ۱۳۸۵

Home - Mystics Order - Mystical Books - Salih's Advice - Pictures - Declarations - Links - Search - Guestbook - Correspondence - Site Map - Announcements

Use of the form and content of this site is free, but subject to honesty.

Sufism.ir 2007